Ejere, ledelse og regnskab
CVR: 26662362
Tidligere navne: TØMRER & SNEDKER M. MATHIESSEN ApSUNDER STIFTELSE
1.964.525 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: 115.505 kr.
M. MATHIESEN HOLDING ApS (100%)
CVR · se ejere
Morten Leveaux Mathiesen
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 1. januar 2002
CVR · se overblik
4 ansatte
CVR · 2026
Ejer registreret: M. MATHIESEN HOLDING ApS
CVR · 6.12.2006
Se den samlede hændelseshistorik
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS er et anpartsselskab i Hellerup, stiftet i 2002. Selskabet er registreret i branchen Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter. Selskabet hed tidligere TØMRER & SNEDKER M. MATHIESSEN ApSUNDER STIFTELSE. Direktionen består af Morten Leveaux Mathiesen. Selskabet ejes af M. MATHIESEN HOLDING ApS. Virksomheden har 4 ansatte (2026). I 2026 havde selskabet en bruttofortjeneste på 1.964.525 kr. og et resultat på 115.505 kr. mod 568.211 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2026 udgjorde 857.118 kr.
Kilde: årsrapport 2026, Erhvervsstyrelsen
Virksomheden har oplevet svingende økonomiske resultater over de seneste år, med en generel nedadgående tendens i profitabiliteten. I 2026 opnåede de et bruttooverskud på 1.964.525 DKK og en profit på 115.505 DKK, efter at have lidt tab i de foregående år. Deres egenkapital er steget til 857.118 DKK, hvilket indikerer en forbedring i den finansielle stabilitet. Trods udfordringer med overskuddet har de formået at opretholde en solid bruttofortjeneste, men den svingende profitabilitet kan være en bekymring i forhold til fremtidig vækst. Virksomheden befinder sig i en konkurrencedygtig branche med behov for at forbedre sine marginer for at sikre en stærkere position.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 31.10.2026
Selskabets formål er at drive tømrer & snedkervirksomhed og dermed beslægtet virksomhed.
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20261.7.2025 – 30.6.2026 | 2 mio. | 116 t. | 1,6 mio. | 857 t. | 5 | |
| 20251.7.2024 – 30.6.2025 | 2,9 mio. | 568 t. | 2,8 mio. | 742 t. | 5 | |
| 20241.7.2023 – 30.6.2024 | 2,1 mio. | -351 t. | 1,7 mio. | 173 t. | 7 | |
| 20231.7.2022 – 30.6.2023 | 3 mio. | -136 t. | 1,6 mio. | 525 t. | 7 | |
| 20221.7.2021 – 30.6.2022 | 3,2 mio. | 177 t. | 2 mio. | 836 t. | 9 | |
| 20211.7.2020 – 30.6.2021 | 3,8 mio. | 545 t. | 3,8 mio. | 1,2 mio. | 8 | |
| 20201.7.2019 – 30.6.2020 | 2,9 mio. | 69 t. | 2 mio. | 664 t. | 8 | |
| 20191.7.2018 – 30.6.2019 | 4,2 mio. | 509 t. | 2,3 mio. | 795 t. | 10 | |
| 20181.7.2017 – 30.6.2018 | 3,8 mio. | 290 t. | 2,5 mio. | 401 t. | 7 | |
| 20171.7.2016 – 30.6.2017 | 2,9 mio. | -17 t. | 1,8 mio. | 110 t. | 8 | |
| 20161.7.2015 – 30.6.2016 | 2,8 mio. | -465 t. | 1,8 mio. | 128 t. | - | |
| 20151.7.2014 – 30.6.2015 | 4,2 mio. | 291 t. | 1,8 mio. | 592 t. | - | |
| 20141.7.2013 – 30.6.2014 | 4,1 mio. | 79 t. | 3 mio. | 301 t. | - | |
| 20131.7.2012 – 30.6.2013 | 3,6 mio. | 186 t. | 2 mio. | 523 t. | - |
Sammenlignet med 6.119 virksomheder i Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
Se CDS-scoren og hent en komplet kreditrapport med anbefalet kreditmaksimum og betalingsbetingelser.
Læs om CDS-scorenTØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har CVR-nummer 26662362.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS ejes af M. MATHIESEN HOLDING ApS.
Direktionen i TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS består af Morten Leveaux Mathiesen.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS havde en bruttofortjeneste på 1.964.525 kr. i 2026.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS havde 4 ansatte i 2026 ifølge CVR.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS blev stiftet den 1. januar 2002.
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2026. Bruttofortjenesten blev 1.964.525 kr., og årets resultat blev 115.505 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 2.936.804 kr., og årets resultat blev 568.211 kr.
Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab er pr. 8. december 2025 fratrådt som revisor for TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 2.104.689 kr., og årets resultat blev -351.386 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 3.000.047 kr., og årets resultat blev -135.757 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 3.237.453 kr., og årets resultat blev 176.503 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 3.763.878 kr., og årets resultat blev 545.231 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 2.873.016 kr., og årets resultat blev 68.803 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 4.224.364 kr., og årets resultat blev 509.225 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev 3.846.699 kr., og årets resultat blev 290.420 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2017. Bruttofortjenesten blev 2.890.485 kr., og årets resultat blev -17.392 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2016. Bruttofortjenesten blev 2.799.506 kr., og årets resultat blev -464.619 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2015. Bruttofortjenesten blev 4.230.782 kr., og årets resultat blev 291.114 kr.
Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab er pr. 13. november 2015 tiltrådt som revisor for TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS.
AP STATSAUTORISEREDE REVISORER P/S er pr. 13. november 2015 fratrådt som revisor for TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2014. Bruttofortjenesten blev 4.079.417 kr., og årets resultat blev 78.588 kr.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har offentliggjort sit regnskab for 2013. Bruttofortjenesten blev 3.583.041 kr., og årets resultat blev 186.155 kr.
AP STATSAUTORISEREDE REVISORER P/S er pr. 1. januar 2013 tiltrådt som revisor for TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS.
ALBERT PEDERSEN. STATSAUTORISEREDEREVISORER I/S er pr. 31. december 2012 fratrådt som revisor for TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS.
M. MATHIESEN HOLDING ApS er pr. 6. december 2006 registreret som ejer af TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS med en ejerandel på 100 %.
ALBERT PEDERSEN. STATSAUTORISEREDEREVISORER I/S er pr. 21. juni 2002 tiltrådt som revisor for TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS.
Morten Leveaux Mathiesen er pr. 21. juni 2002 registreret som direktør i TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS.
Virksomheden skiftede den 21. juni 2002 navn fra TØMRER & SNEDKER M. MATHIESSEN ApSUNDER STIFTELSE til TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS.
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS blev stiftet den 1. januar 2002.
Virksomheder i samme branche og område
CVR 46137000
CVR 40584323
CVR 37420972
CVR 26121442
CVR 29545820