Ejere, ledelse og regnskab
CVR: 37890766
Tidligere navne: Munk Engineering IVS
1.650.353 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: 553.186 kr.
TMunk Holding ApS (100%)
CVR · se ejere
Thomas Munk
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 22. juli 2016
CVR · se overblik
2 ansatte
CVR · 2026
Navn registreret: Munk Engineering ApS
CVR · 12.5.2021
Se den samlede hændelseshistorik
Munk Engineering ApS er et anpartsselskab i Vejle, stiftet i 2016. Selskabet er registreret i branchen Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning. Selskabet hed tidligere Munk Engineering IVS. Direktionen består af Thomas Munk. Selskabet ejes af TMunk Holding ApS. Virksomheden har 2 ansatte (2026). I 2025 havde selskabet en bruttofortjeneste på 1.650.353 kr. og et resultat på 553.186 kr. mod 799.886 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2025 udgjorde 630.793 kr.
Kilde: årsrapport 2025, Erhvervsstyrelsen
Munk Engineering ApS viser en stabil økonomisk sundhed med en positiv udvikling i bruttofortjeneste og overskud over de seneste år. I 2025 opnåede virksomheden en bruttofortjeneste på 1.650.353 DKK og et overskud på 553.186 DKK, hvilket viser en nedgang i overskuddet sammenlignet med 2024, hvor det var 799.886 DKK. Virksomhedens egenkapital er steget fra 606.181 DKK i 2021 til 630.793 DKK i 2025, hvilket indikerer en solid finansiel position. Selvom der ikke er offentliggjort omsætningstal, tyder den stigende bruttofortjeneste på en stabil efterspørgsel inden for virksomhedsrådgivning. Munk Engineering ApS har potentiale til at styrke sin position i branchen, men skal være opmærksom på at opretholde overskuddet i fremtiden.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 15.8.2026
Selskabets formål er at yde rådgivning indenfor projektering og design af foderfabrikker samt projektledelse og hermed beslægtet virksomhed.
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20251.10.2024 – 30.9.2025 | 1.7 mio. | 553 t. | 919 t. | 631 t. | 2 | |
| 20241.10.2023 – 30.9.2024 | 1.9 mio. | 800 t. | 1.2 mio. | 878 t. | 2 | |
| 20231.10.2022 – 30.9.2023 | 1.9 mio. | 776 t. | 1 mio. | 828 t. | 2 | |
| 20221.10.2021 – 30.9.2022 | 1.7 mio. | 695 t. | 1.1 mio. | 802 t. | 2 | |
| 20211.10.2020 – 30.9.2021 | 1.5 mio. | 532 t. | 830 t. | 606 t. | 2 | |
| 20201.10.2019 – 30.9.2020 | 1.2 mio. | 316 t. | 749 t. | 324 t. | 2 | |
| 20191.10.2018 – 30.9.2019 | 575 t. | -42 t. | 251 t. | 8 t. | 1 | |
| 20181.10.2017 – 30.9.2018 | 1.1 mio. | 290 t. | 535 t. | 340 t. | 1 |
Sammenlignet med 11.526 virksomheder i Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
Få besked med det samme ved nye regnskaber, ejerskift, ledelsesændringer og statusændringer.
Opret overvågningMunk Engineering ApS har CVR-nummer 37890766.
Munk Engineering ApS ejes af TMunk Holding ApS.
Direktionen i Munk Engineering ApS består af Thomas Munk.
Munk Engineering ApS havde en bruttofortjeneste på 1.650.353 kr. i 2025.
Munk Engineering ApS havde 2 ansatte i 2026 ifølge CVR.
Munk Engineering ApS blev stiftet den 22. juli 2016.
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
Munk Engineering ApS har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 1.650.353 kr., og årets resultat blev 553.186 kr.
Munk Engineering ApS har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 1.920.827 kr., og årets resultat blev 799.886 kr.
Munk Engineering ApS har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 1.879.225 kr., og årets resultat blev 776.188 kr.
Munk Engineering ApS har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 1.736.869 kr., og årets resultat blev 695.353 kr.
Munk Engineering ApS har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 1.509.806 kr., og årets resultat blev 532.124 kr.
Selskabet skiftede den 12. maj 2021 navn fra Munk Engineering IVS til Munk Engineering ApS.
Munk Engineering ApS har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 1.156.335 kr., og årets resultat blev 315.774 kr.
Munk Engineering ApS har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 575.081 kr., og årets resultat blev -42.360 kr.
Munk Engineering ApS har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev 1.051.024 kr., og årets resultat blev 289.515 kr.
Munk Engineering ApS har offentliggjort delårsrapport for perioden 22. juli 2016 til 30. september 2017.
Thomas Munk er pr. 22. juli 2016 registreret som direktør i Munk Engineering ApS.
TMunk Holding ApS er pr. 22. juli 2016 registreret som ejer af Munk Engineering ApS med en ejerandel på 100 %.
Munk Engineering ApS blev stiftet den 22. juli 2016.
Virksomheder i samme branche og område
CVR 42585505
CVR 40076204
CVR 21447188
CVR 46149564
CVR 44425696