Ejere, ledelse og regnskab
CVR: 37874779
Tidligere navne: Harnung ApS
4.374.861 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: 947.951 kr.
Thomas Harnung (100%)
CVR · se ejere
Thomas Harnung
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 30. juni 2016
CVR · se overblik
3 ansatte
CVR · 2026
Navn registreret: Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS
CVR · 7.11.2016
Se den samlede hændelseshistorik
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS er et anpartsselskab i København V, stiftet i 2016. Selskabet er registreret i branchen Tandlægers aktiviteter. Selskabet hed tidligere Harnung ApS. Direktionen består af Thomas Harnung. Selskabet ejes af Thomas Harnung. Virksomheden har 3 ansatte (2026). I 2025 havde selskabet en bruttofortjeneste på 4.374.861 kr. og et resultat på 947.951 kr. mod 547.754 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2025 udgjorde 5.029.425 kr.
Kilde: årsrapport 2025, Erhvervsstyrelsen
Virksomheden viser en positiv finansiel udvikling med stigende bruttofortjeneste og overskud over de seneste år. I 2025 opnåede de en bruttofortjeneste på 4.374.861 DKK og et overskud på 947.951 DKK, hvilket er en markant stigning fra 2021, hvor overskuddet var 175.475 DKK. Egenkapitalen er også steget fra 2.757.946 DKK i 2021 til 5.029.425 DKK i 2025, hvilket indikerer en solid finansiel position. Selvom omsætningen ikke er offentliggjort, tyder de stigende bruttofortjenester på en stærk position inden for tandlægebranchen.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 16.8.2026
Selskabets formål er at besidde ejerandele i et tandlægeselskab.
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20251.1.2025 – 31.12.2025 | 4.4 mio. | 948 t. | 5.6 mio. | 5 mio. | 2 | |
| 20241.1.2024 – 31.12.2024 | 3.6 mio. | 548 t. | 4.8 mio. | 4.4 mio. | 2 | |
| 20231.1.2023 – 31.12.2023 | 4 mio. | 794 t. | 4.5 mio. | 4 mio. | 2 | |
| 20221.1.2022 – 31.12.2022 | 3.5 mio. | 521 t. | 3.9 mio. | 3.3 mio. | 2 | |
| 20211.1.2021 – 31.12.2021 | 2.6 mio. | 175 t. | 3.3 mio. | 2.8 mio. | 2 | |
| 20201.1.2020 – 31.12.2020 | 1.3 mio. | 51 t. | 3.4 mio. | 2.6 mio. | 2 | |
| 20191.1.2019 – 31.12.2019 | 631 t. | -1.1 mio. | 4.9 mio. | 2.5 mio. | 2 | |
| 20181.1.2018 – 31.12.2018 | -377 t. | -632 t. | 4.4 mio. | 3.6 mio. | - | |
| 20171.1.2017 – 31.12.2017 | 816 t. | -350 t. | 5.9 mio. | 4.7 mio. | - | |
| 20161.1.2016 – 31.12.2016 | 8 mio. | 3.2 mio. | 7.9 mio. | 5.1 mio. | - |
Sammenlignet med 1.399 virksomheder i Tandlægers aktiviteter
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
Kombinér filtre på økonomi, branche, geografi, ejendomme og risiko, og se med det samme hvilke virksomheder der matcher.
Prøv virksomhedsscreeningTandlægeholdingselskabet Harnung ApS har CVR-nummer 37874779.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS ejes af Thomas Harnung.
Direktionen i Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS består af Thomas Harnung.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS havde en bruttofortjeneste på 4.374.861 kr. i 2025.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS havde 3 ansatte i 2026 ifølge CVR.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS blev stiftet den 30. juni 2016.
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 4.374.861 kr., og årets resultat blev 947.951 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 3.643.838 kr., og årets resultat blev 547.754 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 3.983.521 kr., og årets resultat blev 794.005 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 3.461.838 kr., og årets resultat blev 521.169 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 2.615.198 kr., og årets resultat blev 175.475 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 1.250.294 kr., og årets resultat blev 51.284 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 630.722 kr., og årets resultat blev -1.126.886 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev -376.831 kr., og årets resultat blev -631.913 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2017. Bruttofortjenesten blev 816.290 kr., og årets resultat blev -350.261 kr.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS har offentliggjort sit regnskab for 2016. Bruttofortjenesten blev 8.039.381 kr., og årets resultat blev 3.187.758 kr.
Selskabet skiftede den 7. november 2016 navn fra Harnung ApS til Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS.
Thomas Harnung er pr. 30. juni 2016 registreret som adm. dir. i Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS.
Thomas Harnung er pr. 30. juni 2016 registreret som ejer af Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS med en ejerandel på 100 %.
Tandlægeholdingselskabet Harnung ApS blev stiftet den 30. juni 2016.

Uneven Bits ApS is an independent IT consultancy founded and operated by Klaus Byskov Pedersen. With deep expertise in software architecture and systems design, I help organizations build robust, scalable, and maintainable technical solutions. Whether you need strategic guidance on technology decisions, hands-on architecture work, or help navigating complex technical challenges, I bring focused expertise and a practical approach to every engagement.


Selskabets formål er at udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil.

Selskabets formål er at udvikle, markedsføre, sælge og implementere software produkter til brug ved indkøbsstyring og dermed efter bestyrelsens skøn beslægtet virksomhed

Selskabets formål er IT- og kommunikationsvirksomhed samt virksomhed i øvrigt, der efter bestyrelsens skøn står i forbindelse hermed.
Virksomheder i samme branche og område
CVR 31572959
CVR 32734863
CVR 42065307
CVR 39600412
CVR 36967129