Ejere, ledelse og regnskab
CVR: 37594520
Tidligere navne: Rødovre Murer og Blikkenslager ApS
1.394.163 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: -4.999 kr.
Sørensen & Sønner ApS (100%)
CVR · se ejere
Thomas Masorsky Sørensen
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 7. april 2016
CVR · se overblik
2 ansatte
CVR · 2026
Navn registreret: Byens Murer og Blikkenslager ApS
CVR · 6.3.2018
Se den samlede hændelseshistorik
Byens Murer og Blikkenslager ApS er et anpartsselskab i Jyderup, stiftet i 2016. Selskabet er registreret i branchen Murerarbejde. Selskabet hed tidligere Rødovre Murer og Blikkenslager ApS. Direktionen består af Thomas Masorsky Sørensen. Selskabet ejes af Sørensen & Sønner ApS. Virksomheden har 2 ansatte (2026). I 2025 havde selskabet en bruttofortjeneste på 1.394.163 kr. og et resultat på -4.999 kr. mod -243.023 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2025 udgjorde 114.720 kr.
Kilde: årsrapport 2025, Erhvervsstyrelsen
Virksomheden har oplevet en svingende økonomisk udvikling siden 2021, med en positiv tendens i bruttofortjenesten, der nåede 2.097.275 DKK i 2021 og faldt til 1.394.163 DKK i 2025. Profitten har dog været ustabil, med et underskud på 4.999 DKK i 2025 efter et overskud på 129.452 DKK i 2023. Egenkapitalen er faldet fra 683.288 DKK i 2022 til 114.720 DKK i 2025, hvilket rejser bekymringer om virksomhedens finansielle stabilitet. På trods af udfordringerne i profitabiliteten har virksomheden en solid position inden for murerarbejde, men skal fokusere på at forbedre sine marginer og reducere tabene for at sikre en bæredygtig vækst.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 13.8.2026
Selskabets formål er at drive virksomhed indenfor murer og blikkenslager arbejde samt øvrigt beslægtede formål.
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20251.1.2025 – 31.12.2025 | 1.4 mio. | -5 t. | 682 t. | 115 t. | 2 | |
| 20241.1.2024 – 31.12.2024 | 1.1 mio. | -243 t. | 929 t. | 120 t. | 3 | |
| 20231.1.2023 – 31.12.2023 | 1.9 mio. | 129 t. | 1.6 mio. | 563 t. | 3 | |
| 20221.1.2022 – 31.12.2022 | 1.7 mio. | 90 t. | 1.2 mio. | 683 t. | 4 | |
| 20211.1.2021 – 31.12.2021 | 2.1 mio. | 34 t. | 1.4 mio. | 843 t. | 0 | |
| 20201.1.2020 – 31.12.2020 | 1.7 mio. | -165 t. | 1.7 mio. | 808 t. | 0 | |
| 20191.1.2019 – 31.12.2019 | 1.6 mio. | -33 t. | 1.9 mio. | 969 t. | - | |
| 20181.1.2018 – 31.12.2018 | 1.5 mio. | -248 t. | 2 mio. | 1 mio. | - | |
| 20171.1.2017 – 31.12.2017 | 1.9 mio. | 131 t. | 2.3 mio. | 1.5 mio. | - | |
| 20161.1.2016 – 31.12.2016 | 1.7 mio. | -120 t. | 2.5 mio. | 1.7 mio. | - |
Sammenlignet med 2.024 virksomheder i Murerarbejde
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
Byg leadlister med filtre på branche, geografi, størrelse og økonomi, og eksportér direkte til Excel.
Prøv leadliste-generatorenByens Murer og Blikkenslager ApS har CVR-nummer 37594520.
Byens Murer og Blikkenslager ApS ejes af Sørensen & Sønner ApS.
Direktionen i Byens Murer og Blikkenslager ApS består af Thomas Masorsky Sørensen.
Byens Murer og Blikkenslager ApS havde en bruttofortjeneste på 1.394.163 kr. i 2025.
Byens Murer og Blikkenslager ApS havde 2 ansatte i 2026 ifølge CVR.
Byens Murer og Blikkenslager ApS blev stiftet den 7. april 2016.
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 1.394.163 kr., og årets resultat blev -4.999 kr.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 1.144.447 kr., og årets resultat blev -243.023 kr.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 1.917.609 kr., og årets resultat blev 129.452 kr.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 1.746.147 kr., og årets resultat blev 90.400 kr.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 2.097.275 kr., og årets resultat blev 34.311 kr.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 1.704.746 kr., og årets resultat blev -165.243 kr.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 1.558.996 kr., og årets resultat blev -32.594 kr.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev 1.531.610 kr., og årets resultat blev -247.720 kr.
Selskabet skiftede den 6. marts 2018 navn fra Rødovre Murer og Blikkenslager ApS til Byens Murer og Blikkenslager ApS.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2017. Bruttofortjenesten blev 1.890.867 kr., og årets resultat blev 131.394 kr.
Byens Murer og Blikkenslager ApS har offentliggjort sit regnskab for 2016. Bruttofortjenesten blev 1.712.919 kr., og årets resultat blev -120.317 kr.
Thomas Masorsky Sørensen er pr. 7. april 2016 registreret som direktør i Byens Murer og Blikkenslager ApS.
Sørensen & Sønner ApS er pr. 7. april 2016 registreret som ejer af Byens Murer og Blikkenslager ApS med en ejerandel på 100 %.
Byens Murer og Blikkenslager ApS blev stiftet den 7. april 2016.
Virksomheder i samme branche og område
CVR 44216124
CVR 30297954
CVR 46763440
CVR 31316588
CVR 40441271