Ejere, ledelse og regnskab
CVR: 32271200
8.530.319 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: 2.220.339 kr.
SCANSOLUTIONS HOLDING ApS (66,66-89,99%), NILS ANDERSEN HOLDING ApS (25-33,32%)
CVR · se ejere
Morten Andersen
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 14. maj 2009
CVR · se overblik
6 ansatte
CVR · 2026
Ejer registreret: NILS ANDERSEN HOLDING ApS
CVR · 30.12.2011
Se den samlede hændelseshistorik
SCANSOLUTIONS ApS er et anpartsselskab i Albertslund, stiftet i 2009. Selskabet er registreret i branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter. Direktionen består af Morten Andersen. Selskabet ejes af SCANSOLUTIONS HOLDING ApS og NILS ANDERSEN HOLDING ApS. Virksomheden har 6 ansatte (2026). I 2025 havde selskabet en bruttofortjeneste på 8.530.319 kr. og et resultat på 2.220.339 kr. mod 5.834 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2025 udgjorde 3.031.151 kr.
Kilde: årsrapport 2025, Erhvervsstyrelsen
Virksomheden har vist en stabil økonomisk sundhed med en voksende bruttofortjeneste, der er steget fra 7.441.254 DKK i 2022 til 8.530.319 DKK i 2025. Profitten har også haft en positiv udvikling, hvor den nåede 2.220.339 DKK i 2025, op fra 1.194.743 DKK i 2022. Egenkapitalen er steget til 3.031.151 DKK, hvilket indikerer en solid finansiel position. Selvom omsætningen ikke er offentliggjort, tyder de stigende bruttofortjenester og overskud på en stærk position i branchen for computerkonsulentbistand. En potentiel bekymring kan være den manglende offentliggjorte omsætning, som kan påvirke virksomhedens evne til at tiltrække investeringer.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 16.8.2026
Selskabets formål er at sælge konsulentydelser inden for IT branchen med hovedvægten på software- og dokumenthåndtering og anden dermed beslægtet virksomhed efter direktionens skøn.
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20251.1.2025 – 31.12.2025 | 8.5 mio. | 2.2 mio. | 10.7 mio. | 3 mio. | 6 | |
| 20241.1.2024 – 31.12.2024 | 6.3 mio. | 6 t. | 4.6 mio. | 1.4 mio. | 7 | |
| 20231.1.2023 – 31.12.2023 | 8.1 mio. | 1.3 mio. | 9 mio. | 3 mio. | 8 | |
| 20221.1.2022 – 31.12.2022 | 7.4 mio. | 1.2 mio. | 5.8 mio. | 2.9 mio. | 7 | |
| 20211.1.2021 – 31.12.2021 | 8.7 mio. | 2 mio. | 7.3 mio. | 4.1 mio. | 8 | |
| 20201.1.2020 – 31.12.2020 | 7.5 mio. | 1.1 mio. | 7 mio. | 2.8 mio. | 9 | |
| 20191.1.2019 – 31.12.2019 | 7.1 mio. | 2 mio. | 6.4 mio. | 3.7 mio. | 6 | |
| 20181.1.2018 – 31.12.2018 | 4.4 mio. | 890 t. | 4.8 mio. | 2.9 mio. | 4 | |
| 20171.1.2017 – 31.12.2017 | 4.6 mio. | 1.3 mio. | 5.2 mio. | 2.7 mio. | 4 | |
| 20161.1.2016 – 31.12.2016 | 4.5 mio. | 1.1 mio. | 5.2 mio. | 2.6 mio. | 4 | |
| 20151.1.2015 – 31.12.2015 | 4 mio. | 966 t. | 4.2 mio. | 2.4 mio. | 4 | |
| 20141.1.2014 – 31.12.2014 | 2.3 mio. | 118 t. | 2.7 mio. | 1.7 mio. | - | |
| 20131.1.2013 – 31.12.2013 | 2.4 mio. | 187 t. | 2.7 mio. | 1.7 mio. | - | |
| 20121.1.2012 – 31.12.2012 | 1.9 mio. | 14 t. | 2.9 mio. | 1.6 mio. | - |
Sammenlignet med 6.286 virksomheder i Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
1 vundet offentligt udbud
Kilder: TED (EU's udbudsdatabase) og udbud.dk
Byg leadlister med filtre på branche, geografi, størrelse og økonomi, og eksportér direkte til Excel.
Prøv leadliste-generatorenSCANSOLUTIONS ApS har CVR-nummer 32271200.
SCANSOLUTIONS ApS ejes af SCANSOLUTIONS HOLDING ApS og NILS ANDERSEN HOLDING ApS.
Direktionen i SCANSOLUTIONS ApS består af Morten Andersen.
SCANSOLUTIONS ApS havde en bruttofortjeneste på 8.530.319 kr. i 2025.
SCANSOLUTIONS ApS havde 6 ansatte i 2026 ifølge CVR.
SCANSOLUTIONS ApS blev stiftet den 14. maj 2009.
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 8.530.319 kr., og årets resultat blev 2.220.339 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har vundet udbuddet "Standardsoftware" udbudt af Staten og Kommunernes Indkøbsservice A/S til en værdi af 1.796.789.682 DKK.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 6.326.908 kr., og årets resultat blev 5.834 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 8.078.362 kr., og årets resultat blev 1.306.436 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 7.441.254 kr., og årets resultat blev 1.194.743 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 8.650.314 kr., og årets resultat blev 1.959.110 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 7.464.839 kr., og årets resultat blev 1.052.990 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 7.059.843 kr., og årets resultat blev 1.979.455 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev 4.366.533 kr., og årets resultat blev 889.644 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2017. Bruttofortjenesten blev 4.599.847 kr., og årets resultat blev 1.279.979 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2016. Bruttofortjenesten blev 4.526.581 kr., og årets resultat blev 1.145.646 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2015. Bruttofortjenesten blev 4.013.589 kr., og årets resultat blev 966.417 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2014. Bruttofortjenesten blev 2.277.843 kr., og årets resultat blev 118.279 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2013. Bruttofortjenesten blev 2.386.151 kr., og årets resultat blev 186.505 kr.
SCANSOLUTIONS ApS har offentliggjort sit regnskab for 2012. Bruttofortjenesten blev 1.904.587 kr., og årets resultat blev 13.786 kr.
Revisionscentret v/Jesper Thygesen er pr. 30. december 2011 fratrådt som revisor for SCANSOLUTIONS ApS.
NILS ANDERSEN HOLDING ApS er pr. 30. december 2011 registreret som ejer af SCANSOLUTIONS ApS med en ejerandel på 25 %.
Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab er pr. 30. november 2011 tiltrådt som revisor for SCANSOLUTIONS ApS.
SCANSOLUTIONS HOLDING ApS er pr. 28. juni 2010 registreret som ejer af SCANSOLUTIONS ApS med en ejerandel på 66 %.
Revisionscentret v/Jesper Thygesen er pr. 14. maj 2009 tiltrådt som revisor for SCANSOLUTIONS ApS.
Morten Andersen er pr. 14. maj 2009 registreret som direktør i SCANSOLUTIONS ApS.
SCANSOLUTIONS ApS blev stiftet den 14. maj 2009.
Virksomheder i samme branche og område
CVR 25648641
CVR 33059841
CVR 46542169
CVR 41234865
CVR 44283891