Ejere, ledelse og regnskab
CVR: 31785553
8.971.698 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: 2.412.497 kr.
LOUIS NIELSEN A/S (50-66,65%), CSMK Holding ApS (15-19,99%)
2 flere
CVR · se ejere
Annika Hjorth Lindholt, Kasper Balshøj Siehr
1 flere i direktionen
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 27. oktober 2008
CVR · se overblik
14 ansatte
CVR · 2026
Direktør registreret: Kasper Balshøj Siehr
CVR · 1.10.2026
Se den samlede hændelseshistorik
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS er et anpartsselskab i Aalborg SØ, stiftet i 2008. Selskabet er registreret i branchen Optikeraktiviteter. Direktionen består af Annika Hjorth Lindholt, Kasper Balshøj Siehr og Katharina Eskild Jensen. Selskabet ejes blandt andre af LOUIS NIELSEN A/S, CSMK Holding ApS og Katharina Holding ApS. Virksomheden har 14 ansatte (2026). I 2026 havde selskabet en bruttofortjeneste på 8.971.698 kr. og et resultat på 2.412.497 kr. mod 2.096.626 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2026 udgjorde 1.758.230 kr.
Kilde: årsrapport 2026, Erhvervsstyrelsen
Virksomheden viser en stabil økonomisk sundhed med en positiv udvikling i både bruttofortjeneste og overskud over de seneste år. I 2026 nåede bruttofortjenesten 8.971.698 DKK, hvilket er en stigning fra 7.229.515 DKK i 2023, og overskuddet voksede fra 1.203.034 DKK i 2023 til 2.412.497 DKK i 2026. Egenkapitalen er også steget fra 944.065 DKK i 2023 til 1.758.230 DKK i 2026, hvilket indikerer en sund kapitalposition. På trods af manglende omsætningsdata viser virksomhedens voksende profitmarginer og styrkede egenkapital en solid position inden for optikeraktiviteter.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 15.8.2026
Selskabets formål er handel med briller og høreapparater samt dermed relaterede services og ydelser.
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20261.3.2025 – 28.2.2026 | 9 mio. | 2,4 mio. | 4,4 mio. | 1,8 mio. | 8 | |
| 20251.3.2024 – 28.2.2025 | 8,7 mio. | 2,1 mio. | 4,4 mio. | 1,6 mio. | 8 | |
| 20241.3.2023 – 28.2.2024 | 7,7 mio. | 1,5 mio. | 4,4 mio. | 1,2 mio. | 11 | |
| 20231.3.2022 – 28.2.2023 | 7,2 mio. | 1,2 mio. | 3,6 mio. | 944 t. | 11 | |
| 20221.3.2021 – 28.2.2022 | 8,9 mio. | 2,1 mio. | 4,9 mio. | 1,3 mio. | 12 | |
| 20211.3.2020 – 28.2.2021 | 6,3 mio. | 1,2 mio. | 5,2 mio. | 1,6 mio. | 10 | |
| 20201.3.2019 – 28.2.2020 | 6,3 mio. | 1,1 mio. | 3,3 mio. | 1,1 mio. | 10 | |
| 20191.3.2018 – 28.2.2019 | 6,8 mio. | 1,9 mio. | 3,5 mio. | 1,4 mio. | 10 | |
| 20181.3.2017 – 28.2.2018 | 6,2 mio. | 1,8 mio. | 4,2 mio. | 2 mio. | 10 | |
| 20171.3.2016 – 28.2.2017 | 6,2 mio. | 2,2 mio. | 3,5 mio. | 1,4 mio. | 8 | |
| 20161.3.2015 – 28.2.2016 | - | 1,8 mio. | 4 mio. | 1,9 mio. | - | |
| 20151.3.2014 – 28.2.2015 | 4,6 mio. | 1,3 mio. | 3,2 mio. | 1,3 mio. | - | |
| 20141.3.2013 – 28.2.2014 | 4,1 mio. | 1,1 mio. | 2,7 mio. | 1,2 mio. | - | |
| 20131.3.2012 – 28.2.2013 | 3,9 mio. | 1,2 mio. | 3 mio. | 1,3 mio. | - |
Sammenlignet med 377 virksomheder i Optikeraktiviteter
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
Alle danske virksomheder, regnskaber og ejerforhold, direkte i dine egne systemer eller din AI-assistent via MCP.
Se API-dokumentationenLOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har CVR-nummer 31785553.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS ejes blandt andre af LOUIS NIELSEN A/S, CSMK Holding ApS og Katharina Holding ApS.
Direktionen i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS består af Annika Hjorth Lindholt, Kasper Balshøj Siehr og Katharina Eskild Jensen.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS havde en bruttofortjeneste på 8.971.698 kr. i 2026.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS havde 14 ansatte i 2026 ifølge CVR.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS blev stiftet den 27. oktober 2008.
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
Kasper Balshøj Siehr er pr. 1. oktober 2026 registreret som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
Katharina Eskild Jensen er pr. 1. oktober 2026 registreret som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
Annika Hjorth Lindholt er pr. 1. oktober 2026 registreret som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
LOUIS NIELSEN A/S er pr. 1. oktober 2026 registreret som ejer af LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS med en ejerandel på 50 %.
CSMK Holding ApS er pr. 1. oktober 2026 registreret som ejer af LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS med en ejerandel på 15 %.
Katharina Holding ApS er pr. 1. oktober 2026 registreret som ejer af LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS med en ejerandel på 15 %.
HjLi ApS er pr. 1. oktober 2026 registreret som ejer af LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS med en ejerandel på 15 %.
Bo Arnold Nielsen er pr. 30. september 2026 fratrådt som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2026. Bruttofortjenesten blev 8.971.698 kr., og årets resultat blev 2.412.497 kr.
BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab er pr. 22. august 2025 tiltrådt som revisor for LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
A/S PSE 17 NR. 1056 er pr. 22. august 2025 fratrådt som revisor for LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 8.706.054 kr., og årets resultat blev 2.096.626 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 7.701.357 kr., og årets resultat blev 1.450.470 kr.
Annette Ellen Blem Bengtsson er pr. 1. april 2024 fratrådt som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 7.229.515 kr., og årets resultat blev 1.203.034 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 8.931.087 kr., og årets resultat blev 2.078.383 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 6.309.761 kr., og årets resultat blev 1.158.244 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 6.261.893 kr., og årets resultat blev 1.137.417 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 6.822.040 kr., og årets resultat blev 1.856.021 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev 6.163.521 kr., og årets resultat blev 1.831.245 kr.
A/S PSE 17 NR. 1056 er pr. 19. september 2017 tiltrådt som revisor for LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
EY Godkendt Revisionspartnerselskab er pr. 19. september 2017 fratrådt som revisor for LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2017. Bruttofortjenesten blev 6.242.176 kr., og årets resultat blev 2.181.265 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2016. Årets resultat blev 1.758.597 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2015. Bruttofortjenesten blev 4.616.495 kr., og årets resultat blev 1.253.933 kr.
Bo Arnold Nielsen er pr. 23. marts 2015 registreret som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
Annette Ellen Blem Bengtsson er pr. 23. marts 2015 registreret som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
Mads Nygaard er pr. 23. marts 2015 fratrådt som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
EY Godkendt Revisionspartnerselskab er pr. 19. november 2014 tiltrådt som revisor for LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
A/S PSE 17 NR. 1056 er pr. 19. november 2014 fratrådt som revisor for LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2014. Bruttofortjenesten blev 4.084.191 kr., og årets resultat blev 1.106.317 kr.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS har offentliggjort sit regnskab for 2013. Bruttofortjenesten blev 3.879.412 kr., og årets resultat blev 1.175.000 kr.
Mads Nygaard er pr. 28. marts 2011 registreret som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
John Douglas Perkins er pr. 28. marts 2011 fratrådt som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
A/S PSE 17 NR. 1056 er pr. 27. oktober 2008 tiltrådt som revisor for LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
John Douglas Perkins er pr. 27. oktober 2008 registreret som direktør i LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS.
LOUIS NIELSEN HOLBÆK ApS blev stiftet den 27. oktober 2008.
Selskabets formål er at udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil.
Selskabets formål er besidde kapitalandele i datterselskaber og associerede selskaber samt at drive investeringsvirksomhed samt enhver i forbindelse hermed beslægtet virksomhed.

Virksomheder i samme branche og område
CVR 21293377
CVR 21293385
CVR 21293407
CVR 21293482
CVR 21293504