Ejere, ledelse og regnskab
CVR: 30591364
13.508.413 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: 2.406.904 kr.
M.R. HOLDING, HOBRO A/S (100%)
CVR · se ejere
Martin Rasmussen
Bestyrelse: Thomas Rasmussen (formand) og 2 medlemmer
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 7. maj 2007
CVR · se overblik
12 ansatte
CVR · 2026
Ejer registreret: M.R. HOLDING, HOBRO A/S
CVR · 7.9.2010
Se den samlede hændelseshistorik
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S er et aktieselskab i Hobro, stiftet i 2007. Selskabet er registreret i branchen Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg. Direktionen består af Martin Rasmussen. Bestyrelsen består af Thomas Rasmussen (formand), Gitte Haferbier og Martin Rasmussen. Selskabet ejes af M.R. HOLDING, HOBRO A/S. Virksomheden har 12 ansatte (2026). I 2025 havde selskabet en bruttofortjeneste på 13.508.413 kr. og et resultat på 2.406.904 kr. mod 562.790 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2025 udgjorde 7.045.426 kr.
Kilde: årsrapport 2025, Erhvervsstyrelsen
Virksomheden viser en positiv finansiel udvikling med stigende bruttofortjeneste og overskud over de seneste år. I 2025 nåede bruttofortjenesten 13,5 millioner DKK og et overskud på 2,4 millioner DKK, hvilket indikerer en stærk vækst i forhold til 2024, hvor bruttofortjenesten var 10,4 millioner DKK. Egenkapitalen er også steget til 7 millioner DKK, hvilket styrker virksomhedens finansielle position. Selvom der ikke er offentliggjort omsætningstal, tyder de stigende marginer på en solid position inden for installationsbranchen for VVS, varme og klimaanlæg.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 15.8.2026
Selskabets formål er at drive smedievirksomhed/bygge- og anlægsvirksomhed og dermed beslægtet virksomhed.
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20251.10.2024 – 30.9.2025 | 13,5 mio. | 2,4 mio. | 21,3 mio. | 7 mio. | 16 | |
| 20241.10.2023 – 30.9.2024 | 10,4 mio. | 563 t. | 14,7 mio. | 5,2 mio. | 16 | |
| 20231.10.2022 – 30.9.2023 | 9,8 mio. | 1,1 mio. | 15,6 mio. | 5,9 mio. | 16 | |
| 20221.10.2021 – 30.9.2022 | 9,4 mio. | 1,6 mio. | 15,9 mio. | 4,9 mio. | 15 | |
| 20211.10.2020 – 30.9.2021 | 8,8 mio. | 1,5 mio. | 10,6 mio. | 4,5 mio. | 15 | |
| 20201.10.2019 – 30.9.2020 | 8 mio. | 1,1 mio. | 10 mio. | 4 mio. | 13 | |
| 20191.10.2018 – 30.9.2019 | 8,6 mio. | 1,2 mio. | 9,7 mio. | 4,2 mio. | 14 | |
| 20181.10.2017 – 30.9.2018 | 8,4 mio. | 957 t. | 10,7 mio. | 3,5 mio. | 14 | |
| 20161.1.2016 – 31.12.2016 | 8,5 mio. | 1,1 mio. | 9,2 mio. | 2,5 mio. | 14 | |
| 20151.1.2015 – 31.12.2015 | 7 mio. | 807 t. | 8,3 mio. | 1,4 mio. | - | |
| 20141.1.2014 – 31.12.2014 | 5,7 mio. | 311 t. | 8,9 mio. | 581 t. | - | |
| 20131.1.2013 – 31.12.2013 | 5,9 mio. | 421 t. | 7,2 mio. | 270 t. | - | |
| 20121.1.2012 – 31.12.2012 | 6,2 mio. | 20 t. | 7,8 mio. | -151 t. | - |
Sammenlignet med 2.059 virksomheder i Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
Kombinér filtre på økonomi, branche, geografi, ejendomme og risiko, og se med det samme hvilke virksomheder der matcher.
Prøv virksomhedsscreeningM.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har CVR-nummer 30591364.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S ejes af M.R. HOLDING, HOBRO A/S.
Direktionen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S består af Martin Rasmussen.
Bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S består af Thomas Rasmussen, Gitte Haferbier og Martin Rasmussen, med Thomas Rasmussen som formand.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S havde en bruttofortjeneste på 13.508.413 kr. i 2025.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S havde 12 ansatte i 2026 ifølge CVR.
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 13.508.413 kr., og årets resultat blev 2.406.904 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 10.377.831 kr., og årets resultat blev 562.790 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 9.776.439 kr., og årets resultat blev 1.114.712 kr.
Gitte Haferbier er pr. 25. januar 2024 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Thomas Rasmussen er pr. 25. januar 2024 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Peter Sørensen er pr. 25. januar 2024 udtrådt af bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Thomas Rasmussen er pr. 24. januar 2024 udtrådt af bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 9.446.123 kr., og årets resultat blev 1.632.734 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 8.781.792 kr., og årets resultat blev 1.547.066 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 8.000.178 kr., og årets resultat blev 1.092.886 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 8.649.300 kr., og årets resultat blev 1.233.464 kr.
Thomas Rasmussen er pr. 20. november 2019 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Jørn Thomas Rasmussen er pr. 20. november 2019 udtrådt af bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev 8.429.433 kr., og årets resultat blev 957.016 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort delårsrapport for perioden 1. januar 2017 til 30. september 2017.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2016. Bruttofortjenesten blev 8.454.188 kr., og årets resultat blev 1.115.528 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2015. Bruttofortjenesten blev 6.989.480 kr., og årets resultat blev 807.321 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2014. Bruttofortjenesten blev 5.656.551 kr., og årets resultat blev 310.835 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2013. Bruttofortjenesten blev 5.907.197 kr., og årets resultat blev 421.345 kr.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S har offentliggjort sit regnskab for 2012. Bruttofortjenesten blev 6.184.861 kr., og årets resultat blev 19.523 kr.
Peter Sørensen er pr. 18. januar 2013 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Thomas Rasmussen er pr. 18. januar 2013 udtrådt af bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Thomas Rasmussen er pr. 18. oktober 2012 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Knud Roslin er pr. 18. oktober 2012 udtrådt af bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab er pr. 13. september 2010 tiltrådt som revisor for M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
VICH 2938 A/S er pr. 13. september 2010 fratrådt som revisor for M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
M.R. HOLDING, HOBRO A/S er pr. 7. september 2010 registreret som ejer af M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S med en ejerandel på 100 %.
Knud Roslin er pr. 3. april 2008 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Lene Rasmussen er pr. 3. april 2008 udtrådt af bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
VICH 2938 A/S er pr. 7. maj 2007 tiltrådt som revisor for M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Martin Rasmussen er pr. 7. maj 2007 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Jørn Thomas Rasmussen er pr. 7. maj 2007 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Lene Rasmussen er pr. 7. maj 2007 indtrådt i bestyrelsen i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
Martin Rasmussen er pr. 7. maj 2007 registreret som direktør i M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S.
M.R. SMEDIE & RØRTEKNIK A/S blev stiftet den 7. maj 2007.
Virksomheder i samme branche og område
CVR 28309864
CVR 25914309
CVR 44659980
CVR 17895575
CVR 39032546