Ledelse og regnskab
CVR: 30203623
Tidligere navne: TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG PADE I/S, TANDLÆGERNE ØSTERGAARD, PADE OG HOVMØLLER I/S
26.377.320 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: 10.695.898 kr.
Ingen aktuelle ejere
CVR · se ejere
Niels Harald Østergaard, Peter Boel Hovmøller
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 1. januar 2007
CVR · se overblik
30 ansatte
CVR · 2026
Navn registreret: TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S
CVR · 16.10.2026
Se den samlede hændelseshistorik
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S er et interessentskab i Herning, stiftet i 2007. Virksomheden er registreret i branchen Tandlægers aktiviteter. Virksomheden hed tidligere TANDLÆGERNE ØSTERGAARD, PADE OG HOVMØLLER I/S og TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG PADE I/S. Direktionen består af Niels Harald Østergaard og Peter Boel Hovmøller. Virksomheden har 30 ansatte (2026). I 2025 havde virksomheden en bruttofortjeneste på 26.377.320 kr. og et resultat på 10.695.898 kr. mod 9.001.634 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2025 udgjorde 12.934.308 kr.
Kilde: årsrapport 2025, Erhvervsstyrelsen
Virksomheden viser en positiv finansiel udvikling med stigende bruttofortjeneste og overskud over de seneste år. I 2025 nåede bruttofortjenesten 26,377,320 DKK og overskuddet 10,695,898 DKK, hvilket indikerer en sund vækst i både indtjening og profitabilitet. Egenkapitalen er stabil, men faldende fra 13,629,831 DKK i 2024 til 12,934,308 DKK i 2025, hvilket kan være en bekymring. Som en aktør inden for tandlægebranchen har virksomheden formået at opretholde stærke marginer, men der er behov for at overvåge egenkapitalens udvikling for at sikre langsigtet stabilitet.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 16.8.2026
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20251.1.2025 – 31.12.2025 | 26,4 mio. | 10,7 mio. | 18,9 mio. | 12,9 mio. | 25 | |
| 20241.1.2024 – 31.12.2024 | 25,9 mio. | 9 mio. | 20,9 mio. | 13,6 mio. | 28 | |
| 20231.1.2023 – 31.12.2023 | 22,6 mio. | 6,5 mio. | 23,1 mio. | 11,1 mio. | 28 | |
| 20221.1.2022 – 31.12.2022 | 18,9 mio. | 6,6 mio. | 22 mio. | 11,4 mio. | 23 | |
| 20211.1.2021 – 31.12.2021 | 14,8 mio. | 6,8 mio. | 18 mio. | 11,2 mio. | 17 | |
| 20201.1.2020 – 31.12.2020 | 12,7 mio. | 6,2 mio. | 14,2 mio. | 11,1 mio. | 13 | |
| 20191.1.2019 – 31.12.2019 | 13,6 mio. | 6,9 mio. | 14 mio. | 11,6 mio. | 13 | |
| 20181.1.2018 – 31.12.2018 | 11,3 mio. | 5,6 mio. | 14,6 mio. | 11,6 mio. | - | |
| 20171.1.2017 – 31.12.2017 | 12 mio. | 6,1 mio. | 14,4 mio. | 12,4 mio. | - | |
| 20161.1.2016 – 31.12.2016 | 13,2 mio. | 7,2 mio. | 13,7 mio. | 11,8 mio. | - | |
| 20151.1.2015 – 31.12.2015 | 11,6 mio. | 5,7 mio. | 13,2 mio. | 10,2 mio. | - | |
| 20141.1.2014 – 31.12.2014 | 10,2 mio. | 4,7 mio. | 12 mio. | 6 mio. | - | |
| 20131.1.2013 – 31.12.2013 | 10,8 mio. | 5,3 mio. | 6,1 mio. | 5,5 mio. | - | |
| 20121.1.2012 – 31.12.2012 | - | - | 5,5 mio. | 4,2 mio. | - |
Sammenlignet med 1.396 virksomheder i Tandlægers aktiviteter
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
Alle danske virksomheder, regnskaber og ejerforhold, direkte i dine egne systemer eller din AI-assistent via MCP.
Se API-dokumentationenTANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har CVR-nummer 30203623.
Direktionen i TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S består af Niels Harald Østergaard og Peter Boel Hovmøller.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S havde en bruttofortjeneste på 26.377.320 kr. i 2025.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S havde 30 ansatte i 2026 ifølge CVR.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S blev stiftet den 1. januar 2007.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S er registreret i branchen Tandlægers aktiviteter (branchekode 862300).
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
Kontaktinfo ændret: ny telefon: 97125750 (16. oktober 2026).
Virksomheden skiftede den 16. oktober 2026 navn fra TANDLÆGERNE ØSTERGAARD, PADE OG HOVMØLLER I/S til TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S.
Kontaktinfo ændret: ny telefon: 97125750 (5. oktober 2026).
Kontaktinfo ændret: ny telefon: 97125750 (2. oktober 2026).
Peter-Christian Wallenius Pade er pr. 1. oktober 2026 fratrådt som direktør i TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 26.377.320 kr., og årets resultat blev 10.695.898 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 25.875.637 kr., og årets resultat blev 9.001.634 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 22.643.605 kr., og årets resultat blev 6.495.471 kr.
AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S er pr. 16. februar 2024 tiltrådt som revisor for TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S.
Niels Harald Østergaard er pr. 16. februar 2024 registreret som direktør i TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S.
Peter-Christian Wallenius Pade er pr. 16. februar 2024 registreret som direktør i TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S.
Peter Boel Hovmøller er pr. 16. februar 2024 registreret som direktør i TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S.
Virksomheden skiftede den 14. februar 2024 navn fra TANDLÆGERNE ØSTERGAARD, PADE OG HOVMØLLER I/S til TANDLÆGERNE ØSTERGAARD, PADE OG HOVMØLLER I/S.
AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S er pr. 13. februar 2024 fratrådt som revisor for TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 18.923.941 kr., og årets resultat blev 6.597.138 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 14.809.671 kr., og årets resultat blev 6.796.776 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 12.676.978 kr., og årets resultat blev 6.173.813 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 13.603.095 kr., og årets resultat blev 6.923.475 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev 11.270.331 kr., og årets resultat blev 5.583.263 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2017. Bruttofortjenesten blev 11.958.382 kr., og årets resultat blev 6.075.582 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2016. Bruttofortjenesten blev 13.173.444 kr., og årets resultat blev 7.216.083 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2015. Bruttofortjenesten blev 11.575.368 kr., og årets resultat blev 5.658.439 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2014. Bruttofortjenesten blev 10.174.829 kr., og årets resultat blev 4.661.514 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2013. Bruttofortjenesten blev 10.833.812 kr., og årets resultat blev 5.292.105 kr.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S har offentliggjort sit regnskab for 2012.
Virksomheden skiftede den 31. maj 2010 navn fra TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG PADE I/S til TANDLÆGERNE ØSTERGAARD, PADE OG HOVMØLLER I/S.
AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S er pr. 10. januar 2007 tiltrådt som revisor for TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S.
TANDLÆGERNE ØSTERGAARD OG HOVMØLLER I/S blev stiftet den 1. januar 2007.
Virksomheder i samme branche og område
CVR 26370434
CVR 39842041
CVR 43459082
CVR 24222977
CVR 43679155