Ejere, ledelse og regnskab
CVR: 27178448
Tidligere navne: THUE BO ApS
30.057.925 kr.
Bruttofortjeneste
Årets resultat: 4.385.793 kr.
HG Danmark ApS (100%)
CVR · se ejere
Thue Bo Rasmussen
Bestyrelse: Frederik Stage Appel Olsen (formand) og 3 medlemmer
CVR · se ledelse
Aktiv
Stiftet 26. maj 2003
CVR · se overblik
86 ansatte
CVR · 2026
Ejer registreret: HG Danmark ApS
CVR · 19.12.2024
Se den samlede hændelseshistorik
R2 Farver ApS er et anpartsselskab i Viborg, stiftet i 2003. Selskabet er registreret i branchen Maleraktiviteter. Selskabet hed tidligere THUE BO ApS. Direktionen består af Thue Bo Rasmussen. Bestyrelsen består af Frederik Stage Appel Olsen (formand), Jonas Bringskov Lorentzen, Thue Bo Rasmussen og Øyvind Ivar Emblem. Selskabet ejes af HG Danmark ApS. Virksomheden har 86 ansatte (2026). I 2025 havde selskabet en bruttofortjeneste på 30.057.925 kr. og et resultat på 4.385.793 kr. mod 3.550.947 kr. året før. Egenkapitalen i regnskabet for 2025 udgjorde 14.094.759 kr.
Kilde: årsrapport 2025, Erhvervsstyrelsen
R2 Farver ApS viser en stabil økonomisk sundhed med en stigende bruttofortjeneste og profit over de seneste år. I 2025 nåede bruttofortjenesten 30.057.925 DKK, hvilket er en stigning fra 28.204.756 DKK i 2022, og profitten voksede til 4.385.793 DKK. Selskabets egenkapital er også steget fra 8.134.623 DKK i 2022 til 14.094.759 DKK i 2025, hvilket indikerer en stærkere finansiel position. Selvom omsætningen ikke er offentliggjort, tyder de positive tendenser i bruttofortjeneste og profit på en solid position inden for maleraktiviteter.
AI-genereret sammenfatning · Genereret 15.8.2026
Selskabets formål er at drive malervirksomhed med udførsel af malerarbejde, butiksdrift og dermed beslægtet arbejde samt eje ejendomme, værdipapirer og ejerandele i virksomheder
Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen.
| Periode | Bruttofortjeneste | Resultat | Aktiver | Egenkapital | Ansatte | Rapport |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20251.1.2025 – 31.12.2025 | 30.1 mio. | 4.4 mio. | 19.8 mio. | 14.1 mio. | 50 | |
| 20241.1.2024 – 31.12.2024 | 28.3 mio. | 3.6 mio. | 15 mio. | 9.7 mio. | 51 | |
| 20231.1.2023 – 31.12.2023 | 28.2 mio. | 5.1 mio. | 20.1 mio. | 12.2 mio. | 47 | |
| 20221.1.2022 – 31.12.2022 | 28.2 mio. | 1.5 mio. | 17.1 mio. | 8.1 mio. | 60 | |
| 20211.1.2021 – 31.12.2021 | 34.9 mio. | 4.3 mio. | 20.9 mio. | 10.7 mio. | 83 | |
| 20201.1.2020 – 31.12.2020 | 34.3 mio. | 6.2 mio. | 28.3 mio. | 12.3 mio. | 71 | |
| 20191.1.2019 – 31.12.2019 | 31.7 mio. | 4.5 mio. | 22.9 mio. | 12.9 mio. | 73 | |
| 20181.1.2018 – 31.12.2018 | 26.2 mio. | 3.9 mio. | 25.2 mio. | 15.6 mio. | 57 | |
| 20171.1.2017 – 31.12.2017 | 20.5 mio. | 3 mio. | 19.1 mio. | 11.7 mio. | 45 | |
| 20161.1.2016 – 31.12.2016 | 22 mio. | 4.4 mio. | 17.8 mio. | 8.8 mio. | - | |
| 20151.1.2015 – 31.12.2015 | 93 t. | 627 t. | 5.6 mio. | 4.5 mio. | - | |
| 20141.1.2014 – 31.12.2014 | 116 t. | 1.7 mio. | 5.6 mio. | 4 mio. | - | |
| 20131.1.2013 – 31.12.2013 | 121 t. | 1.4 mio. | 3.9 mio. | 2.3 mio. | - | |
| 20121.1.2012 – 31.12.2012 | 120 t. | 237 t. | 2.3 mio. | 1.1 mio. | - |
Sammenlignet med 1.251 virksomheder i Maleraktiviteter
Sammenligning er baseret på branchens medianværdier
Screen ejere og ledelse mod Finanstilsynets officielle PEP-lister
Alle danske virksomheder, regnskaber og ejerforhold, direkte i dine egne systemer eller din AI-assistent via MCP.
Se API-dokumentationenR2 Farver ApS har CVR-nummer 27178448.
R2 Farver ApS ejes af HG Danmark ApS.
Direktionen i R2 Farver ApS består af Thue Bo Rasmussen.
Bestyrelsen i R2 Farver ApS består af Frederik Stage Appel Olsen, Jonas Bringskov Lorentzen og Thue Bo Rasmussen, med Frederik Stage Appel Olsen som formand.
R2 Farver ApS havde en bruttofortjeneste på 30.057.925 kr. i 2025.
R2 Farver ApS havde 86 ansatte i 2026 ifølge CVR.
Tag ejerskab af denne side for at tilføje logo og sociale links. Gratis at komme i gang.
Kontaktinfo ændret: ny telefon: 86610100, ny email: [email protected], ny hjemmeside: www.r2.dk (12. september 2026).
Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab er pr. 1. september 2026 tiltrådt som revisor for R2 Farver ApS.
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er pr. 1. september 2026 fratrådt som revisor for R2 Farver ApS.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2025. Bruttofortjenesten blev 30.057.925 kr., og årets resultat blev 4.385.793 kr.
Kontaktinfo ændret: ny telefon: 86610100, ny email: [email protected], ny hjemmeside: www.r2.dk (11. februar 2026).
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er pr. 1. september 2025 tiltrådt som revisor for R2 Farver ApS.
Thue Bo Rasmussen er pr. 1. september 2025 indtrådt i bestyrelsen i R2 Farver ApS.
Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab er pr. 31. august 2025 fratrådt som revisor for R2 Farver ApS.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2024. Bruttofortjenesten blev 28.324.206 kr., og årets resultat blev 3.550.947 kr.
Frederik Stage Appel Olsen er pr. 19. december 2024 indtrådt i bestyrelsen i R2 Farver ApS.
Jonas Bringskov Lorentzen er pr. 19. december 2024 indtrådt i bestyrelsen i R2 Farver ApS.
Øyvind Ivar Emblem er pr. 19. december 2024 indtrådt i bestyrelsen i R2 Farver ApS.
Randi Birk Thorlund er pr. 19. december 2024 udtrådt af bestyrelsen i R2 Farver ApS.
Thue Bo Rasmussen er pr. 19. december 2024 udtrådt af bestyrelsen i R2 Farver ApS.
HG Danmark ApS er pr. 19. december 2024 registreret som ejer af R2 Farver ApS med en ejerandel på 100 %.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2023. Bruttofortjenesten blev 28.206.116 kr., og årets resultat blev 5.111.712 kr.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2022. Bruttofortjenesten blev 28.204.756 kr., og årets resultat blev 1.474.133 kr.
Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab er pr. 5. december 2022 tiltrådt som revisor for R2 Farver ApS.
ULLITS & WINTHER STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er pr. 5. december 2022 fratrådt som revisor for R2 Farver ApS.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2021. Bruttofortjenesten blev 34.919.636 kr., og årets resultat blev 4.320.791 kr.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2020. Bruttofortjenesten blev 34.316.364 kr., og årets resultat blev 6.155.941 kr.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2019. Bruttofortjenesten blev 31.711.367 kr., og årets resultat blev 4.522.949 kr.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2018. Bruttofortjenesten blev 26.216.883 kr., og årets resultat blev 3.937.222 kr.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2017. Bruttofortjenesten blev 20.477.627 kr., og årets resultat blev 3.023.411 kr.
ULLITS & WINTHER STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er pr. 1. november 2017 tiltrådt som revisor for R2 Farver ApS.
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er pr. 1. november 2017 fratrådt som revisor for R2 Farver ApS.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2016. Bruttofortjenesten blev 21.987.580 kr., og årets resultat blev 4.410.877 kr.
Randi Birk Thorlund er pr. 1. januar 2017 indtrådt i bestyrelsen i R2 Farver ApS.
Thue Bo Rasmussen er pr. 1. januar 2017 indtrådt i bestyrelsen i R2 Farver ApS.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2015. Bruttofortjenesten blev 93.378 kr., og årets resultat blev 626.757 kr.
Selskabet skiftede den 22. december 2015 navn fra THUE BO ApS til R2 Farver ApS.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2014. Bruttofortjenesten blev 115.766 kr., og årets resultat blev 1.739.163 kr.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2013. Bruttofortjenesten blev 120.694 kr., og årets resultat blev 1.350.993 kr.
R2 Farver ApS har offentliggjort sit regnskab for 2012. Bruttofortjenesten blev 119.980 kr., og årets resultat blev 237.134 kr.
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er pr. 13. oktober 2011 tiltrådt som revisor for R2 Farver ApS.
REVISIONS- OG FORVALTNINGS- INSTITUTET, AKTIESELSKAB er pr. 13. oktober 2011 fratrådt som revisor for R2 Farver ApS.
REVISIONS- OG FORVALTNINGS- INSTITUTET, AKTIESELSKAB er pr. 20. december 2010 tiltrådt som revisor for R2 Farver ApS.
REVISIONSAKTIESELSKABET IB ROHDE, REGISTRERET REVISIONSVIRKSOMHED er pr. 20. december 2010 fratrådt som revisor for R2 Farver ApS.
REVISIONSAKTIESELSKABET IB ROHDE, REGISTRERET REVISIONSVIRKSOMHED er pr. 1. oktober 2007 tiltrådt som revisor for R2 Farver ApS.
ROHDE VIBORG HOLDING APS er pr. 1. oktober 2007 fratrådt som revisor for R2 Farver ApS.
ROHDE VIBORG HOLDING APS er pr. 26. maj 2003 tiltrådt som revisor for R2 Farver ApS.
Thue Bo Rasmussen er pr. 26. maj 2003 registreret som direktør i R2 Farver ApS.
R2 Farver ApS blev stiftet den 26. maj 2003.
Virksomheder i samme branche og område
CVR 38581902
CVR 25845633
CVR 34598401
CVR 33645295
CVR 41932252